Jak pozbyć się zapachu uprawy marihuany lub konopi w domu?
Ze względu na to, że co raz więcej krajów świata w tym Europy, zezwala na uprawę konopii w domu,
stworzyliśmy ten poradnik. Nie każdy przecież musi zapach uprawy lubieć i nie koniecznie musi chcieć aby inni go wyczuwali.
Dlatego w poniższym poradniku dla Polaków mieszkających za granicą postaramy się umieścić najważniejsze informacje dotyczące dotyczące zagadnienia pozbywania się niechcianych zapachów z domu. Przypominamy, że sama polonia amerykańska jest ogromną społecznością dla której warto tworzyć wartościowe treści
Zaczniemy od mało skutecznych aż do najskuteczniejszego
1. Ozonatory
Generatory ozonu są urządzeniami, które produkują ozon, gaz składający się z trzech atomów tlenu (O3). Proces generowania ozonu polega na dostarczaniu energii elektrycznej do cząsteczek tlenu (O2), co prowadzi do ich przekształcenia w cząsteczki ozonu (O3).
W kontekście zwalczania zapachów, generatory ozonu są używane, ponieważ ozon posiada zdolność neutralizowania nieprzyjemnych zapachów poprzez utlenianie zanieczyszczeń chemicznych. Proces ten polega na tym, że cząsteczki ozonu reagują z cząsteczkami zapachowymi, prowadząc do zmiany ich struktury chemicznej i neutralizacji zapachu.
Jednak warto zauważyć, że generatory ozonu mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, gdy są używane w nadmiarze. Ozon może działać drażniąco na drogi oddechowe i wpływać negatywnie na układ oddechowy. Dlatego istnieje potrzeba ostrożnego korzystania z tych urządzeń, zgodnie z zaleceniami producenta i bez obecności ludzi oraz zwierząt w pomieszczeniu podczas ich pracy.
W praktyce, generatory ozonu są czasami stosowane do usuwania trudnych zapachów po pożarach, powodzie, lub innego rodzaju katastrof, ale ich użycie wymaga staranności i przestrzegania bezpiecznych praktyk.
Co do samej skuteczności pozbycia się zapachu marichuany w Waszym hiszpańskim, czeskim lub niebawem niemieckim mieszkaniu, jest w przypadku ozonatora niewielka, dodatkowo obarczona zagrożeniem dla zdrowia. Zdecydowanie odpowiednie korzystanie z ozonatora zmniejszy ryzyko infekcji kwiatostanów pleśnią, szczególnie w ostatniej fazie kwitnienia.
2. Pochłaniacze zapachu, neutralizatory zapachu w postaci żelu, dysków, membran lub kostek zapachowych
a. Spraye neutralizaujące zapach- to najczęściej buteleczki wypełnione płynem o zapachu zbliżonym np do mydła, kwiatów, prania, kawy, gumy balonowej, lnu oraz wiele wiele innych.
Występują w formie tzw BLASTER lub zwykly aerozol/ spryskiwacz. Forma Blastera charakteryzuje się wyrzceniem zapachu pod dużym ciśnieniem dzięki czemu bardzo szybko zapach może roznieść się po pomieszczeniu i jest bardzo intensywny. Forma sprayu / spryskiwacza zapewnia większą wydajność z jednej butelki, niestety wolniejsze rozprowadzanie i neutralizację zapachu.
Spray najczęściej wymaga ręcznego użycia, więc sprawdza się doraźnie, gdy na szybko doprowadziliśmy do rozprowadzenia się niechcianego zapachu w mieszkaniu i nie ma już możliwości całkowitej neutralizacji a potrzebne jest coś silnego co działa choćby na kilka minut. Ta forma neutralizacji sprawdza się tylko jako dodatek i doraźny środek.
b. Żele lub kostki zapachowe, bloki zapachowe, membrany
Żele i kostki i inne, mają wiele możliwości zastosowania.
Np żele najczęściej układa się przy wylocie powietrza z namiotu uprawnego lub pomieszczenia lub poprostu stoją sobie gdzieś w kącie pomieszczenia uprawnego bądź mieszkalnego.
Można także zamontować do nich wywietrzniki typu ONA BREEZE etc. Od czasu do czasu wymagają wstrząśnięcia aby utrzymać intensywność zapachu
Co do membran i kostek zapachowych to są one nieco wygodniejsze ponieważ dają więcej możliwości zastosowania. Najczęstszym sposobem stosowania membran neutralizujących np firmy Vaportek lub kostek Smell-ex jest wkładanie ich do filtrów lub rozstawianie przy wyjściu z pomieszczenia uprawnego. Pamiętajmy nadal, że tak jak spraye te formy neutralizacji to tylko dodatek stanowiący ostatni najmniej ważny etap dbania o pozbycie się zapachu konopi.
3. Filtry Węglowe
Filtry z węglem aktywnym to najodpowiedniejszy i podstawowy produkt do rozpoczęcia walki z zapachem uprawy. Filtry węglowe występują w różnych rozmiarach dostosowane są do różnej mocy wentylatora wyciągowego od 120m3/h do nawet około 7000m3/h.
Filtry węglowe najczęściej składają się z dwóch warstw perforowanej blachy, lub blachy i siatki metalowej, otoczonej filtrem wstępnym. Filtry są przystowane do umieszczenia ich na początku wyciągu a więc zawsze w środku pomieszczenia. No właśnie czy zawsze?
Na to odpowiemy nieco niżej.
Za całą skuteczność filtracji w filtrze węglowym odpowiada węgiel aktywny. Najczęściej w filtrach występuje on w postaci pelletu. Jego charakterystyka budowy (pory) odpowiadają za zatrzymanie zapachu w sobie i oczyszczenie powietrza. Węgiel ten nie lubi kurzu i nadmiaru wilgotności. Filtr wstępny czyli biała otulina wykonana z materiału podobnego do grubej agrowłókniny, jest odpowiedzialna za zatrzymywanie pyłków i kurzów które mogą znacząco skrócić żywotności i ograniczyć skuteczność węgla aktywnego.
Filtr węglowy jest odpowiedzialny za pozbycie się 90-95% zapachu konopii lub innych roślin.
Załóżmy, że mamy filtr węglowy ze skutecznością 95%, dokładamy do niego neutralizatory zapachu np opisane wyżej i nadal zostaje nam 1-2% zapachu, który podany poza np okno lub pomieszczenie zamknięte nie jest z całą pewnością wyczuwalny przez człowieka, ale co jeśli powietrze musi krążyć w jednym pomieszczeniu i ma słabe wietrzenie? No w takim przypadku ten 1% nieoczyszczony niestety będzie wyczuwalny czasem nawet w całym mieszkaniu lub na całej klatce schodowej w przypadku nie szczelnych drzwi, lub układu wentylacji.
Co robić jeśli nie potrafimy przefiltrować powietrza na 99,999999%?
Mamy sposób! Co prawda ze wstydem przyznajemy, że wpadliśmy na ten pomysł dopiero po 13 latach działania w branży, jednak ważne, że wpadliśmy i chcemy się nim z Wami podzielić.
Otóz najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się zapachu jest dołożenia drugiego filtra na wylocie. Jednym z wcześniejszych sposobów było użycia filtra typu INLINE są one jednak drogie i przeznaczone tylko dla bardzo dużych wentylatorów.
Do użytku domowego doskonale sprawdza się dołożenie filtra na koniec obiegu i wystawienie go poza namiot. Oczywiście należy zdjąć filtr wstępny z dodatkowego filtra węglowego znajdującego się na końcu obiegu. Powietrze przelatujące przez ten filtr jest oczyszczone z kurzów i wstępnie z zapachów. Kwestia do dokładnego zbadania jest jak dobrać wydajność w tym przypadku.
Jednak na tę chwilę uważamy, że np mając wentylator o wydajności 500m3/h, standardowo używamy filtra 400-600m3h. Na koniec obiegu w takim przypadku zalecamy dostawienie filtra o wydajności 200-300m3h. Podwójny filtr wysokiej jakości plus ewntl któryś sposób z punkty pierwszego lub drugiego jest w stanie wyeliminować w 100% możliwości ludzkiego nosa do rozpoznania niechcianego zapachu.
Poniżej przedstawiamy autorski schemat.
Napiszcie jak sprawdził się Wam!