Czym jest i jak działa trymer do roślin?
Trymery do roślin są urządzeniami do przycinania gałęzi i liści, można je także stosować do oddzielania liści od kwiatów. Taka potrzeba często pojawia się przy sporządzaniu ziołowych mieszanek czy wytwarzaniu olejków eterycznych. Ręczna obróbka byłaby bardzo pracochłonna i zwiększająca koszty, dlatego też wygodniej, szybciej i taniej będzie skorzystać z trymera. Urządzenia te posiadają specjalny mechanizm, składający się z noży ze stali nierdzewnej oraz sita. Obracające się w komorze urządzenia noże ocierają się o siatkową pokrywę, co powoduje pocięcie liści na małe kawałki. Powstałe w taki sposób szczątki wpadają do dolnego pojemnika, a na sicie pozostają wyłącznie gotowe do dalszej obróbki kwiaty i pąki. Zarówno noże jak i inne elementy trymerów wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są wytrzymałe i nie wchodzą w reakcję z roślinami.
Podstawowe rodzaje trymerów
Trymery do roślin dzieli się na dwie główne grupy, to znaczy ręczne i elektryczne. Zasada ich działania jest bardzo podobna, różnią się jednak od siebie sposobem napędu, wielkością oraz ceną zakupu.
Trymery ręczne
Posiadają niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je łatwo i wygodnie przewozić. Napęd odbywa się przy pomocy ręcznej korbki, umieszczonej w górnej części pokrywy, co eliminuje konieczność podłączania do sieci elektrycznej i umożliwia pracę w terenie. Trymery ręczne posiadają pełną lub przezroczystą pokrywę, ta druga opcja umożliwia lepszą kontrolę procesu przycinania.
Trymery automatyczne
Urządzenia z tej grupy wyposażone są w silnik elektryczny. Dzięki temu są znacznie wydajniejsze i mocniejsze, wymagają jednak podłączenia do sieci elektrycznej. Trymery elektryczne przeważnie umieszczane są na stalowych stelażach, z mechanizmem tnącym na górze i pojemnym workiem pod spodem. Dostępne są w dużej ilości modeli, od prostych, sterowanych przez operatora aż po w pełni zautomatyzowane.
Trymery są niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba uzyskania czystych pęków czy kwiatów. Dzięki dużej różnorodności modeli, często przeznaczonych do konkretnych gatunków roślin, można je idealnie dopasować do oczekiwań klientów.