Co kupić, jeśli zaczynam uprawę indoor? Czego sobie oszczędzić a o czym nie zapomnieć?
   04/23/2024 21:07:27
Co kupić, jeśli zaczynam uprawę indoor? Czego sobie oszczędzić a o czym nie zapomnieć?

Co kupić, jeśli zaczynam uprawę indoor?

Czego sobie oszczędzić a o czym nie zapomnieć?

Pamiętaj, że uprawa konopi indyjskich (lub przemysłowych bez zezwolenia w Polsce jest nielegalna)! Odradzamy łamanie Polskiego prawa. 

1. Nasiona i coś do kiełkowania. 

PAMIĘTAJ, ŻE ZANIM ZACZNIESZ KIEŁKOWANIE, MUSISZ MIEĆ JUŻ PRZYGOTOWANY SPRZĘT TJ: NAMIOT, LAMPA DONICZKI I ZIEMIA, WENTYLATOR WYCIĄGOWY! TO PODSTAWOWA ZASADA!

Podstawą i pierwszą rzeczą, jaką nabywasz są oczywiście nasiona lub namiot bo to on określa przewidziany rozmiar uprawy. W tym poradniku załóżmy jednak, że zaczynasz od nasion, jeśli mieszkasz w Polsce wybór nasiona warzyw nadających się do uprawy jest duży, lub możesz uprawiać konopie przemysłowe, jeśli zdobędziesz odpowiednie pozwolenie. Jeśli mieszkasz np. w Niemczech lub Hiszpanii możesz skorzystać z darów tamtejszego prawo i uprawiać nawet konopie indyjskie! W takim przypadku wybierz sobie, która odmiana wydaje Ci się najbardziej odpowiednia na Twoje potrzeby np. korzystając z jednego z najpopularniejszych sklepów z nasionami konopi w Polsce - MegaNasiona.pl.

Następnie jak już masz nasiona bez znaczenia jakiej rośliny, to musisz użyć czegoś do kiełkowania. Najlepszym sposobem kiełkowania i największą kiełkowalność zapewniają tace EAZY PLUGSpośród wszystkich, które poznaliśmy przez te lata sposobów na kiełkowanie i mediów. Ta metoda jest najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza, najprostsza i najmniej ryzykowana, że coś uszkodzimy. Jest idealna dla początkujących, jak i komercyjnych i zaawansowanych growerów. Tace Eazy plug występują w rozmiarach 6, 12, 24, 77, 150.

Taca zawiera sprasowany kokos, który się nie rozpada, nie chłonie zbyt dużej ilości wody, jest "czysty"- więc nie gnije jak inne media do kiełkowania np. od nadmiaru wody, bardzo łatwo się go wyciąga, zapewnia największą kiełkowalność, jest prosty i bardzo szybki w obsłudze. 

Jak kiełkować nasiona? 

Tacę wkładamy pod niewielki strumień wody z kranu i namaczamy dokładnie każdą kostkę równomiernie, proces powtarzamy 2-3 razy, aby dokładnie woda wsiąkła w każdą kostkę. Wsadzamy nasiono w dziurę kostki eazy plug dla dowolnie dopasowanej tacy, która znajduje się tam fabrycznie i popychamy palcem lub np. końcówką długopisu lekko w głąb, na tyle że całe nasiono jest zakryte, nie chce iść dalej, a jednocześnie widać je z góry. Taca nie może stać w wodzie, powinna stać w neutralnym miejscu, najlepiej nie na słońcu ani pod lampą, by nie spowodować zbyt szybkiego wysychania. 

Czy wrzucać nasiona do szklanki z wodą przed kiełkowaniem?

Odradzamy tę metodę, nic nie daje, poza tym, że jest więcej grzebania i oraz łupina może być zmiękczona, co może narazić nasiono na pęknięcie przy wkładaniu go do kostki. 

Jak przyspieszyć kiełkowanie?

Można skorzystać z podgrzewanej maty lub propagatora podgrzewanego w celu przyspieszenia kiełkowania, w przypadku samej maty dobrze mieć małą szklarenkę aby utrzymywała wilgoć i temperaturę przez dłuższy czas. Można także skorzystać z boosterów kiełkowania jak np. Levo Seed Excel lub Plagron SeedBooster

Nasiona zwykle kiełkują w 24-48h. Ale ten czas może wynieść nawet 6-7 dni co jest rzadkością. 



 

2. Growbox czyli w czym uprawiać rośliny w domu?

Growbox to inaczej namiot uprawny. Czyli małe pomieszczenie, szczelne zapewniające wszystko, czego potrzebuje roślina i grower czyli otwory i rękawy wentylacyjne, lekka i szybkorozkładalna konstrukcja, ściany zapewniające dużą odbijalność światła, szybki zamek do otwierania, okna podglądowo wentylacyjne, szczelność przez wydostawaniem się zapachu i światła. Wybór rozmiarów i firm jest ogromny w naszym sklepie, posiadamy tylko wybrane i sprawdzone przez nas firmy, które na pewno nie zawiodą. Poza tym może być w nieskończoność składany i rozkładany, co zapewnia dyskrecje i wygodę. 

Rozmiary zaczynają się od 35x35x80 do 600x600x300cm. Najpopularniejsze rozmiary to te na 1-5 roślin, czyli od 40x40x120 do 120x120x200.



 

3. Jaka lampa do oświetlania roślin

Istnieje spora ilość różnych lamp na rynku przeznaczonych do oświetlania roślin. Niegdyś najbardziej popularna to HPS- czyli lampy sodowe, szeroko stosowane, zapewniające dobry wzrost i kwitnienie. Minusem tych lamp było stosunkowo duże zużycie energii oraz wysoka temperatura. Do tej kategorii zaliczają się także lampy MH - działają na tych samych zasilaczach, ale przeznaczone są do wzrostu, wegetacji, klonów lub matek. 

Druga popularna technologia lamp do uprawy to CFL - czyli energooszczędne lampy o niewielkich mocach. Ich największą wadą była ogromna kruchość, można było łatwo uszkodzić lampę podczas wkładania jej do odbłyśnika, lub podczas codziennych prac w namiocie. Dodatkowo nadawały się do małych roślin i niewielkiej ilości i kosztowały stosunkowo dużo. Aktualnie zostały prawie całkowicie wyparte przez lampy LED.



 

Najpopularniejsze i najlepsze obecnie lampy do uprawy to LAMPY LED. Na przestrzeni lat, znacznie zmieniła się technologia wykorzystywana w tych lampach, jak również co najważniejsze ceny znacząco spadły. Lampy charakteryzują się niskim zużyciem energii, najniższym współczynnikiem wydzielania ciepła, zapewniają też wysoką jakość plonu, a nawet nieznacznie skracają czas kwitnienia. Staramy się, aby w naszym sklepie zostawić jak największy wybór tych lamp. Od najdroższych wyprodukowanych przez znane marki, do najtańszych które oferują bardzo dobre lampy, na wysokiej jakości chipach w znacznie niższej cenie. Niektórzy złośliwi twierdzą nawet, że różnica w cenie wynika tylko z tego, że nie dostajesz kolorowego pudełka z logo marki, której reklamy widzisz wszędzie i sama obudowa jest prostsza i tańsza, ale produkt działa tak samo dobrze. 

Pamiętaj, aby do lampy kupić zawieszki, znacznie ułatwiają pracę z obniżaniem i podwyższaniem lampy, a kosztują niewiele oraz programator czasowy mechaniczny lub elektroniczny do sterowania godzinami pracy lampy.



 



 

4. Wyciąg powietrza i filtr przeciwzapachowy. 

Wyciąg powietrza to podstawa, zapewnia odprowadzenie ciepłego wilgotnego powietrza i dopływ świeżego. Bez tego nie ma możliwości, aby rośliny rosły zdrowo. Powietrze też nie może krążyć w małym szczelnym pomieszczeniu np. garaż- rośliny pogniją. Musisz odpowiednio dobrać wentylator do powierzchni i mocy i rodzaju lampy oraz pomieszczenia, w którym będzie znajdował się namiot. Filtr przeciwzpaachowy zapewnia, że 90-99% zapachu uprawy dla ludzkiego nosa jest zneutralizowana i niewyczuwalna. Dla przykładu namiot 60x60x160, lampa LED o mocy 150W - odpowiedni wyciąg to między 120-200m3/h, do tego filtr o tych samych lub minimalnie większych przepustowościach. To wszystko łączymy przewodem aluminiowym - najlepiej miękkim oraz dobrze użyć cybantów zaciskowych zamiast taśmy. Mamy pewność, że się nie odklei.



 

5. Jakie ziemia do uprawy domowej? 

Tutaj sprawa jest dość prosta, byle nie byle jaka z marketu i byle nie z podwórka. Dlaczego nie z podwórka? Bo zawiera masę żyjątek, chwastów, grzybów, bakterii, i nie wiadomo czego jeszcze, może się okazać, że zamiast roślin hodujesz owady. Dlaczego nie byle co z marketu? Bo często to loteria, czasem nie będzie wiele różnić się od tej wykopanej z ogródka, a czasem nie wiadomo do końca dlaczego rośliny potrafią zatrzymać wzrost lub nawet mogą pojawić się grzyby, a rośliny także się zatrzymują. Zdecydowanie doradzamy użycie profesjonalnej przystosowanej, czystej ziemi pod konkretne rośliny jak np. Plagron lightmix, batmix, canna terra proffesional lub biobizz allmix. Zawsze doradzamy wersje LIGHTMIX, im mniej nawożona tym lepiej bo możesz kontrolować sam poziom nawiezienia i wiesz znacznie lepiej w jakiej doniczce ile znajduję się składników odżywczych, a przy dodatkowo nawożonych allmixach itp jest to trochę loteria. 



 

Czy warto uprawiać w kokosie na pierwszy raz?

Naszym zdaniem NIE WARTO, kokos często prowadzi do wolnego startu, a na początku rośliny potrafią wyglądać bardzo źle, co niedoświadczonego growera może wprowadzić w panikę i popełni tylko błędy, które obniżą mu plon lub zabiją rośliny. Jak już lubisz eksperymentować to najlepiej zaopatrz się mieszankę ziemia/ kokos np. 50/50.



 

Czy warto uprawiać w hydro na pierwszy raz?

Nie warto, skaczące pH, choroby korzeni, mogą stać się dużym problemem dla niedoświadczonego growera. Kokos i hydro zostaw sobie na drugi w życiu cykl rośliny.



 

Czy warto korzystać z AirPotów?

Naszym zdaniem w przypadku szybkorosnących zielonych i jednosezonowych roślin zupełnie nie warto. Podlewanie wymaga znacznie więcej czasu, jest też potrzebne częściej, korzyści nie są widoczne żadne



 

Co jest lepsze doniczka materiałowa czy plastikowa?

Obie mają swoje plusy i minusy. Obie bardzo dobrze się sprawdzają. Materiałowe naszym zdaniem dają nieco lepsze możliwości np. dopasowania się do nierównego podłoża, korzenie mają lepszy dostęp do powietrza, przez co nie łatwo doprowadzić takie do gnicia, są składane i zajmują mniej miejsca, nie niszczą się łatwo. Jeśli zdecydujesz się na doniczki materiałowe, postaraj się znaleźć te z grubszego materiału- łatwiej się podlewa!



 

Jaka wielkość doniczki na automata lub manuala?

Automaty to szybkokwitnące rośliny zielone np. pomidory cherry a manuale rośliny światło zależne np. papryki. :) Na automaty 10L-18L w naszej opinii mniejsze doniczki niestety odbijają się znacznie na plonie i jakośći. Na manuala to 10L-56L, zależy ile miejsca chcesz zapełnić jedną rośliną i jak długi okres wegetacyjny planujesz



 

6. Jakie nawozy stosować w uprawie indoor.



 

Wybór nawozów jest ogromny, podstawowy podział to mineralne i bio. Jeśli chodzi o nawozy mineralne to uważamy, że pozwalają najwięcej wyciągnać możliwości z rośliny, ale trzeba je też ostrożnie stosować. Podstawowym zestawem dla początkującego, który zapewni dobry wzrost i kwitnienie jednocześnie przy najmniejszym ryzyku przenawiezienia będzie zestaw składający się z najwyższej jakości nawozów Advanced Nutrients: Grow, Micro, Bloom, oraz Atami Bloombastic na kwitnienie. Jeśli chodzi o Bio to np polecamy zawsze sprawdzone nawozy marki Biobizz tj: BioGrowBioBloomTopMaxAlg-a-MicBio HeavenRoot Juice. Na rynku istnieje jeszcze bardzo wiele dodatków nawet z wymienionych firm, ale na pierwszy raz wymienione w zupełności wystarczą aby zapewnić wysokiej jakości porządny plon. 



 

8. Inne przydatne akcesoria na uprawie

drut ogrodniczy - sprawdza się do wszystkiego od trzymania filtra do złapania kabla do rurki i trzymania rośliny przy treningu lub po uszkodzeniu. 

stacja pogody - podstawa- trzeba mieć, aby kontrolować temperaturę i wilgotność

nożyczki do roślin

- Co2 np smart bag lub boost buddy

Wentylator mieszający

9. Co nie jest potrzebne na pierwszą uprawę



 

- Nawilżacz

Zdecydowanie najważniejsze z niepotrzebnych rzeczy to nawilżacz. Przy zwykłej uprawie - bez matek i klonów NIE WNOSI ON NIC, poza tym, że doniczka wolniej odparowuje, przez co zwiększa się szansa na gnicie korzeni. 

- Tabletki CO2 nie działają, w wodzie zmieniają się w kwas karboksylowy i obniżają pH, nic więcej. Dobrze sprawdzają się w akwariach ;)

SupertThrive - ma raczej złe opinie, pomimo wielkiego hypu niegdyś. Podobnie rzecz ma się ze zbyt dużą ilością dodatków

Wentylatory wtłaczające - powodują jedynie brak podciśnienia w namiocie i mogą prowadzić do wydostawania się niechcianego zapachu z namiotu.

kolanka do trenowania- w pierwszej uprawie nie ma konieczności treningu, naucz się roślin, obmyśl plan i przemyśl jaki trening miałby cel. Na pierwszy raz nie ma większego sensu. 

ph metr i ec metr- jeśli korzystasz z Advanced Nutrients, phMetr nie będzie Ci potrzebny, nawozy zrobią wszystko za Ciebie. Stosuje 1/2 lub 3/4 zalecanej dawki i EC metr także nie będzie potrzebny 

ph Down - środek do obniżania pH, pamiętaj, że jest to wysoko stężony nawóz- kwas najczęściej fosforowy 59% to 10x tyle co w podstawowej odżywce na kwitnienie. Mocno podnosi EC, należy być bardzo ostrożnym. Jeśli stosujesz Advanced Nutrients nie będzie Ci potrzebny a jeśli nie stosujesz nawozów od Advanced Nutrients to zaopatrz się w ph down organic.